Proteklog vikenda, Muzej bosanskog kraljevstva i Grad Cazin bili su  domaćini Festivala srednjovjekovlja pod nazivom “Kruna Bosne”. Ovaj događaj, održan od 25. do 27. jula 2024. godine, okupio je ljubitelje historije, arheologije i umjetnosti, pružajući bogat program kroz predavanja, promocije knjiga,  izložbe i prezentacije čija zajednička tema je bila srednjovjekovna bosanska državu.

“Ideje se rađaju, bilo da ih prezentujete masama ili samo jednoj osobi, one nastavljaju da žive i razvijaju se. Ideje koje već drugu godinu za redom prezentujemo u Cazinu na festivalu Kruna Bosne nalaze snagu i razvijaju se. Pitanje dana je kada će dobiti snagu da budu prihvaćene i kada će konkretno zaživjeti.”, samo je dio iz obraćanja voditelja Muzeja Bosanskog kraljevstva Adnana Hajrulahovića s kojima je otvoren festival „Kruna Bosne“ u Cazinu.

Festival je započeo u četvrtak, 25. jula, otvaranjem prvog dijela izložbe “mediAEval” dr. Adisa Elias Fejzića u Tvrđavi Ostrožac u zgradi Muzeja bosanskog kraljevstva.  Prvi dan obuhvatao je predavanja o prvom bosanskom kralju Tvrtku I i političkom životu srednjovjekovne Bosne koja su vodili dr. Dženan Dautović i dr Adis Žilić.

“Predavanje o političkom životu srednjovjekovne Bosne kompatibilno je s prethodnima o kralju Tvrtku. Prezentirao sam političku strukturu zemlje kroz prizmu jedine društvene kategorije koja je u srednjovjekovnoj epohi upražnjavala politička prava, a to je plemstvo. Pažnju sam posvetio odnosu vladara i plemstva, instituciji sabora kroz koju je plemstvo artikulisalo interese, te na državni ustroj staleške monarhije. Prezentacija političkog razvoja Bosne te diskusija koja je uslijedila nakon predavanja kroz interakciju sa zainteresiranom publikom opravdavaju održavanje Festivala srednjovjekovlja u Cazinu”- rekao je dr. Adis Zilić, nakon predavanja o političkom životu srednjovjekovne Bosne.

-“Ovogodišnji festival srednjovjekovlja u Cazinu je jako dobro organizirana manifestacija sa raznolikim sadržajem prilagođenim različitim dobnim i interesnim skupinama publike. Format jednosatnog predavanja se također pokazao kao jako iskoristiva opcija jer je publika bez problema ispratila dva takva predavanja zaredom, pa čak imala i dodatnih pitanja za izlagače. Čestitke i sve najbolje do iduće saradnje.- izjavio je dr. Dženan Dautović  nakon predavanje “Prvi bosanski kralj Tvrtko I: preko mitova do povjesti”.

Drugi dan Festivala bio je posvećen arheološkim istraživanjima i antropologiji s predavanjima i radionicom bioarheologije mr. Samre Terzić. Istoga dana u Gradskoj vijećnici u Cazinu održana je promocija knjige “Kasnosrednjovjekovna arheologija BiH u svjetlu (novih) arheoloških itraživanja” autorica dr.Nina Čuljak i dr. Edite Vučić.

Dr. Edita Vučić u svom izlaganju govorila je o recentnim arheološkim istrazivanjima kasnosrednjovjekovnih lokaliteta u Bosni i Hercegovini. Osvrnula se na probleme arheološke struke i neadekvatnu zaštitu arheoloških lokaliteta, te naglasila kako je neophodno uvesti promjene u obrazovnom procesu s ciljem očuvanja materijalne i nematerijalne kulturne baštine.

Muzej Bosnanskog kraljevstva ima čast biti izdavač, zajedno sa Sveučilištem u Mostaru, knjige „Kasnosrednjovjekovna arheologija BiH u svjetlu (novih) arheoloških istraživanja“ dr. Nina Čuljak i dr. Edita Vučić, koja je i promovirana na festivalu u Cazinu.

-“Na radionici Zapis o kostima učesnici su upoznati sa historijatom bioarheologije, a zatim su imali priliku da se na stvarnim skeletnim ostacima sa srednjovjekovnog groblja Kicelj upoznaju sa osnovnim procedurama bioargeološke analize. One podrazumijevaju slaganje skeleta u anatomski položaj, a zatim kreiranje biološkog profila individua koje podrazumijevaju procjenu spola, dobi i zaživotne visine.” – izjavila je mr. Samra Terzić nakon radionice biarheologije koja je održana u prostorijama Centra za kulturu i turizam grada Cazin.

Treći i zadnji dan Festivala posjetioci su mogli uživati udrugom dijelu izložbe “mediAEval” i promociji romana “Arije, prvi djed bosanski” autorice mr.Tahani Komarice, kao i predavanje o promjenama u bosanskom jeziku kroz historiju koju je vodila dr.prof. Indira Šabić.

“mediAEval” je dvostruka izložba radova iz ciklusa posvećenog srednjovjekovnoj bosanskoj umjetnosti.  Jednu (od dvije postavke) pod istim imenom čine skulpture izložene unutar utvrde Ostrožac, dok su dvodimenzionalni radovi predstavljeni u prostoru Centra za kulturu i turizam u Cazinu. Adis Elias Fejzić kroz ovu selekciju radova predstavlja vlastiti umjetnički izraz kojim kroz različite formate oživljava onu umjetničku vrijednost koju je Marian Wenzel prepoznala kao “bosanski stil“.

-„Izvor umjetnosti je ideja koja se putem medija prevodi u u objektivno postojanje osjećaja i zamisli, te svaki konzument ima pravo na ličnu interpretaciju. Arije, prvi djed bosanski, je historijski roman, koji iznosi ideju čistog monoteizma u sukobu sa političkim odlukama u teološkim pitanjima jednog davnog vremena, ali taj sukob živi i danas. To je ideja koja je nadživjela i Arija i sve rimske careve, i političke sisteme i obrazovne indoktrinacije i vjerovatno će nadživjeti i nas.“ – izjavila je autorica romana “Arije, prvi djed bosanski” mr. Tahani Komarica nakon promocije knjige u Gradskoj viječnici u Cazinu..

“Muzej bosanskoga kraljevstva i građani Cazina su dokaz da je još onih koji su voljni darivati svoje vrijeme, znanje i spoznaje drugima, bez računa, samo s ljubavlju. U mjestu svakolike prirodne i kulturne posebnosti, gdje se Bosna i Hercegovina voli posebnim intenzitetom, sada zasluženo okrunjenom festivalom, užitak je bio govoriti o jeziku i pritom naići na razborite sagovornike opterećene jedino moralnim i identitetskim preokupacijama u vezi s jezikom i oko njega.”- rječi su  vanr.prof.dr.sc. Indire Šabić nakon predavanja “Ritam mjene u bosanskome jeziku od starine do danas ” u Cazinu.

Festival je bio izuzetna prilika za posjetioce da se povežu s bogatom historijom Bosne i Hercegovine i uživaju u raznovrsnom programu koji je obuhvatio sve aspekte srednjovjekovnog života. Cazin je ovog vikenda svakako obilježio jednu novu historijsku stranicu knjige koja se uveliko piše.

-“Mi smo u cijeli projekat vezano za Muzej bosanskog kraljevstva u Cazinu krenuli s velikim entuzijazmom i vrlo ozbiljno i ta energija je s vremenom sve veća. I ovogodišnji Festival Kruna Bosne to potvrđuje, a sadržaji koje je ponudio su sasvim sigurno jedan poseban temelj za neke nove priče i projekte kroz koje učimo, utvrđujemo i potvrđujemo svoju historiju. Neizmjerno sam sretan što ovako značajne i vrijedne sadržaje plasiramo baš u Cazinu.”  – izjavio je gradonačelnik Cazina mr. Nermin Ogrešević za medije na festivalu Kruna Bosne u Cazinu.

Pored odličnih predavanja, stekla su se nova poznanstva, saradnje, a već sljedeće godine možemo očekivati promocije novih knjiga i stručnjaka iz oblasti historije koje će zajedno sa Muzejom bosanskog kraljevstva Cazin donijeti mnoštvo priča koje će se širiti Bosnom i Hercegovinom.

“Muzej bosanskog kraljevstva djeluje u i iz Cazinu, okuplja historičare, arheologe i umjetnike, biva mjesto susreta. Kao muzej imamo 5 postavki svoje izložbe  trenutno u BiH. Stalna postavka izložbe “Povelje bosanskih vladara i vlastelina” u Cazinu u velikom formatu, ali i postavka malih formata u zatvorenom prostoru muzeja, zatim postavke na tvrđavama u Srebreniku i Bobovce ali i gostujuću postavku u Muzeju Goražda. Samo u ovoj godini, objavili smo dvije knjige.Knjiga “Bosansko Kraljevstvo i Srpska Despotovina (1402–1459)” autora dr. Enes Dedić objavljena je u januaru 2024.  na engleskom jezikujer smo svjesni koliko razumjevanje historije pomaže i u diplomatskoj misiji BiH.  Knjiga o arheologiji, autorica  dr. Nina Čuljak i dr. Edita Vučić „Kasnosrednjovjekovna arheologija BiH u svjetlu (novih) arheoloških istraživanja“ objavljena je nedavno a promociju smo imali na festivalu Kruna Bosne u Cazinu. Veoma sam zadovoljan festivalom Kruna Bosne koji je iza nas. Festival je eksperimentalno održan prošle godine ali ove godine je dobio i ime Kruna Bosne i svoju definiciju. Zadovoljan sam sa urađenim u protekle dvije godine koliko Muzej bosanskog kraljevstva postoji u javnosti. Mnogo toga je urađeno ali i mnogo toga je tek pred nama. Zahvalnost kao Muzej bosanskog kraljevstva svakako dugujemo Gradu Cazin i  gradonačelniku Ogrešević na podršci bez koje danas ne bi bili tu gdje jesmo svi mi. – izjavio je Adnan Hajrulahović voditelj Muzeja bosanskog kraljevstva Cazin.